Ketogenní dieta, známá také jako keto dieta, je nízkosacharidový, vysokotukový stravovací plán, který má mnoho zdravotních přínosů. Pokud chcete vědět více o tom, jak funguje keto dieta, podívejte se web Ochutnejorech.cz. Ale jaké potraviny můžete jíst při ketodietě? Zde je několik příkladů:

Masíčko a ryby

Masíčko a ryby jsou základem keto diety. Masíčko by mělo být co nejméně zpracované a pokud je to možné, z volně chovaných nebo pastevních zvířat. To znamená, že je dobré jíst hovězí, vepřové, kuřecí, jehněčí masíčko a další. Ryby, zejména tučné ryby jako losos, makrela, sardinky a tuňák, jsou také skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou pro tělo velmi prospěšné.

Vejce

Vejce jsou zdravé, výživné a velmi flexibilní jídlo. Jsou bohaté na bílkoviny a tuky a obsahují velmi málo sacharidů, což je dělá ideálními pro keto dietu. Vejce jsou také bohaté na vitamíny a minerály, včetně vitamínu B12, vitamínu D a železa.

Nízkosacharidová zelenina

Zelenina je důležitou součástí jakékoliv zdravé stravy a keto dieta není výjimkou. Ale protože některá zelenina je vysoká na sacharidy, je důležité vybrat ty správné druhy. Zelenina jako je brokolice, špenát, paprika, celer a cuketa jsou skvělou volbou. Tyto druhy zeleniny jsou bohaté na vlákninu a nízké na sacharidy, takže je můžete konzumovat bez obav z překročení vašeho denního limitu sacharidů.

Sýry

Sýry jsou další skvělou potravinou pro keto dietu. Existuje mnoho druhů sýrů, které jsou nízké na sacharidy a vysoké na tuky, což je ideální pro keto dietu. Sýry jako je cheddar, mozzarella, feta, parmezán a mnoho dalších jsou vynikající volbou. Sýry jsou také dobrým zdrojem vápníku a dalších důležitých minerálů.

Zdravé tuky

Zdravé tuky jsou klíčové pro keto dietu. Tuky jsou hlavním zdrojem energie při ketodietě, takže je důležité konzumovat dostatečné množství. Avokádo, olivový olej a kokosový olej jsou všechny vynikající zdroje zdravých tuků. Avokádo je také bohaté na vlákninu a vitamíny a minerály, včetně draslíku.

Ořechy a semínka

Ořechy a semínka jsou další skvělou potravinou pro keto dietu. Jsou vysoké na vlákninu a tuk, ale nízké na sacharidy. Lískové oříšky jsou jedním z nejlepších ořechů pro keto dietu. Koupit je můžete například na webu Pilulka.cz. Ale i jiné ořechy a semínka, jako jsou mandle, vlašské ořechy, slunečnicová semínka a lněné semínko, jsou skvělou volbou.

Bobule

Ačkoli většina ovoce je příliš vysoká na sacharidy pro ketodietu, bobule jsou výjimkou. Jsou nízké na sacharidy, ale vysoké na vlákninu. Bobule jako jsou maliny, borůvky a černé rybíz jsou vynikající volbou pro keto dietu.

 

Potravina Kalorie Sacharidy Bílkoviny Tuky
Hovězí maso (100g) 250 0g 26g 17g
Losos (100g) 206 0g 22g 13g
Vejce (1 velké) 68 0.6g 5.5g 4.8g
Brokolice (100g) 55 11.2g 3.7g 0.6g
Cheddar (100g) 402 1.3g 24.9g 33.1g
Avokádo (1 střední) 234 12.8g 2.9g 21.4g
Lískové oříšky (100g) 628 16.7g 15g 60.8g
Jahody (100g) 32 7.7g 0.7g 0.3g

V tabulce jsou uvedeny hrubé hodnoty. Pro přesné hodnoty a další výživové informace se vždy podívejte na etiketu na balení produktu nebo konzultujte spolehlivý zdroj výživových informací.

Kde najít ideální recepty?

Internet je plný skvělých zdrojů pro keto recepty. Níže najdete několik tipů, kde hledat inspiraci a objevit nové chutě, které jsou kompatibilní s ketogenní dietou.

KetoDiet.cz

KetoDiet.cz je nejen prodejce Keto Diet, ale také skvělý zdroj informací o ketodietě a receptů, které jsou přizpůsobeny tomuto stravovacímu plánu. Na jejich webových stránkách najdete širokou škálu receptů, od hlavních jídel po dezerty a přesnídávky. Je to skvělé místo pro začátek, pokud hledáte nápady na jídla, která se hodí do vašeho stravovacího plánu.
Odkaz na recepty: https://www.ketodiet.cz/recepty/ 

Tvojekuchařka.cz

Tvoje kuchařka je dalším místem, kde můžete najít inspiraci pro keto recepty. Naše webová stránka má velký výběr receptů, včetně možností přizpůsobených ketodietě. Například, zde je skvělý recept na cuketové nudle. Cuketové nudle jsou skvělou nízkosacharidovou alternativou k tradičním těstovinám a jsou velmi jednoduché na přípravu.

 

Pokud se zajímáte o zkušenosti ostatních s keto dietou, můžete si přečíst některé recenze. Nezapomeňte, že každý je jiný, takže co funguje pro jednoho člověka, nemusí nutně fungovat pro druhého. Je důležité najít stravovací plán, který vyhovuje vašim potřebám a životnímu stylu.

 

Je také důležité si uvědomit, že keto dieta je poměrně specifická a může vyžadovat určité úpravy v závislosti na vašem zdravotním stavu a cílech. Proto je vždy dobré konzultovat jakékoliv změny ve stravování s odborníkem na výživu nebo lékařem.