Výběr varné desky nemusí být žádná věda, stačí se zaměřit na několik důležitých parametrů. Výběr té správné desky je klíčový, neboť varné desky jsou velmi důležitou součástí každého kuchyňského koutu a v zápřahu jsou mnohdy hned několikrát denně. Jak tedy varnou desku vybrat? Na které parametry je dobré se zaměřit? Čtěte dál a ve věci budete mít o něco více jasno!

 

Typologické dělení

V zásadě existují dva základní typy varných desek, které je důležité si na začátek rozlišit. Jedná se o desky plynové a elektrické. Pokud máte možnost přípojky k plynu, nad plynovou varnou deskou uvažujte, jestliže hledáte variantu s rychlým zahřátím a rychlou reakcí na regulaci plamene. Tyto vlastnosti jsou totiž bezpochyby velmi výhodné, neboť teplo nemá tendenci po vypnutí unikat. Jestliže se spíše přikláníte na stranu elektrických varných desek, bude pro vás důležitá informace, že zde existuje několik variant. Elektrické desky se děli na ty s litinovými plotýnkami, sklokeramické a indukční. Pokud se zajímáte o jednotlivé druhy více dopodrobna můžete využit tento test s recenzemi varných desek, kde jsou všechny specifikace detailně rozebrané.

 

Počet a výkon varných zón

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru té správné varné desky pro váš kuchyňský kout bude jistě počet plotýnek. Pokud žijete v menší domácnosti, plotýnek vám bude stačit méně, klidně 1 až 2. Varné desky se vyrábí až s 8 plotýnkami, nejčastěji se však lidé poohlíží po deskách se standardními 4 varnými zónami. K počtu varných zón se též váže jejich výkon. Plotýnky totiž většinou nebývají stejně velké a liší se nejen rozměrem, ale také výkonem. Často se na varných deskách nachází jedna či dvě dvoukruhové plotýnky, u kterých můžete volit, který rozměr zrovna chcete při vaření používat.

 

Ovládání desky

Důležité je též ovládání desky a její displej. Variant je hned několik a liší se většinou v závislosti na ceně. Běžně se setkáte s ovládáním pomocí knoflíků a koleček, s postupem doby se ale objevují i modernější varianty ovládání varných desek. Dotykové ovládání najdete zejména u indukčních a sklokeramických desek, často bývají opatřeny i zvukovou odezvou.

 

Design

Máte-li alespoň špetku estetického cítění, roli pro vás jistě bude hrát i design varné desky. Zvolíte retro či více moderní design? Je jen na vás, která varianta lahodí vašemu oku více. S designem jistě souvisí i materiál, ze kterého se varné desky vyrábí. Sklokeramické desky jsou, jak z názvu vyplývá, vyrobeny se sklokeramiky, to platí i pro desky indukční. Bavíme-li se o deskách plynových, zde je materiál více rozmanitý – od smaltu, přes nerez až po antracit či sklo.

V každém případě je design z velké části subjektivní záležitostí. I z toho důvodu odborní redaktoři srovnávacího portálu Spotrebitelov.cz doporučují v ideálním při nákupu desku v obchodě osobně prohlédnout.

 

Dětský zámek

Pokud máte v domácnosti děti, důležitým parametrem pro vás jistě bude i dětská pojistka. Tyto dětské zámky zabraňují nežádoucímu zapnutí, změně teploty či zastavení vaření a předchází tak různým katastrofám.

 

Samotnou instalaci varné desky přenechte raději odborníkům, abyste předešli závadám a nejrůznějším typům nebezpečí.