Raw a paleo se v poslední době stali oblíbenými dietami. Poznáte však, jaké jsou mezi nimi rozdíly? O tom si povíme v dnešním článku…

 

Ukázka několika paleo a raw jídel v naší kuchařce.

Nejedná se jen o změnu jídelníčku, mnohdy jde podobně jako u vegetariánů, či veganů v těchto dietách i o změnu životního stylu.

 

Tohle jsou hlavní povolené a nepovolené potraviny u obou diet:

RAW

ANO: zelenina, ovoce, ořechy, semena, saláty, sušené plody, med, naklíčené obilí, naklíčené luštěniny

NE: tepelně upravená strava (nad 42°C), živočišné produkty (maso, mléko…), potraviny bohaté na lepek (obiloviny) a špatně stravitelné (luštěniny)

PALEO

ANO: maso (nejlépe farmářské), ryby a mořské plody, zelenina, saláty, ovoce, houby, ořechy, semena, vejce, med, tuky (avokádo, kokosový a olivový olej, máslo, sádlo)

NE: obiloviny (včetně rýže), luštěniny, pečivo, sladkosti, mléko, mléčné produkty (jogurty, sýry…), průmyslově zprácovávané potraviny

bezlepková

 

Vitariánství neboli raw stravování je jídelníček založený výhradně na tepelně neupravovaných, živých potravinách rostlinného původu. Tato dieta tedy neobsahuje vůbec živočišné produkty, natož tepelně upravené. Většina vitariánu jsou zároveň vegani. V jidelníčku vitariána najdeme i obilí a luštěniny, ale jen v naklíčené podobě. V jiné formě obiloviny nekonzumují kvůli vysokému lepku (kromě např. pohanky, či ovesných vloček), nenaklíčené luštěniny poté z důvodu špatné stravitelnosti.

Vitariáni jedí pouze tzv. živé jídlo (raw food), které nebylo tepelně upraveno (nad 42°C). Pojem raw food vychází ze slov raw = syrový a food = jídlo/strava, v češtině se poté překládá jako živá strava. Raw dieta vychází z myšlenky, že po tepelně úpravě dojde u pokrmu ke ztrátě většiny výživových hodnot. Vařená jídla vitariáni nazývají jako “mrtvou stravu”. Oblíbené se jsou naopak tzv. smoothies.

Pokud Váš tohle stravování zaujalo nebo již jste vitariánem, podívejte na naše RAW recepty.

 

Paleolitická dieta neboli paleo dieta je strávování označované jako dieta z doby kamenné. Zastánci tohoto stravování hovoří o tom, že se jedná více o životní styl, než jen o upravený jídelníček. Dietu tvoří předpokládaná strava, kterou se živil člověk v období paleolitu (doby kamenné). Tehdejší člověk se živil především lovem a sběrem, nepatří sem tedy průmyslově zpracované potraviny, ale ani zemědělské produkty.

Paleo strava je bohátá na tuky (zdravé). Přílohou hlavních jídel býva v čistém paleu pouze zelenina v různé podobě, u volnějších variant se mohou objevit i brambory (spíše se však používají batáty).

Pokud Vás tento stravovací životní styl zaujal nebo již paleo žijete, podívejte na PALEO recepty.

 

Samostatnou kapitolou je poté program Whole30, ke kterému naleznete v naší kuchařce také spoustu receptů. Bývá označován mnoha lidmi za jakousi bránu ke vstupu do palea. Jedná se o krátkodobý jídelníček, který se dodržuje pouze 30 dnů, během kterých dojde k očistě a restartu organismu. Je velmi striktní a narozdíl od palea pro většinu lidí trvale neudržitelný. Hlavní výhodou je již zmíněný restart organismu.

 

Máte dotaz nebo byste naopak nějakou informaci doplnili, či opravili?
Máte s RAW, PALEO nebo WHOLE30 zkušenosti?
Napište nám to dolů do komentářů…