Kdo by nemiloval vůni grilovaného masa? Připravit dobře propečený a šťavnatý steak přitom zvládne každý, stačí se držet několika zásad a osvědčených rad. Věděli jste například, že skutečně kvalitní maso stačí dochutit solí a pepřem? A že králem mezi grily je klasický gril na uhlí?

Tuku ani kosti se nezbavujte

Chcete si pochutnat na skutečně šťavnatém steaku? V tom případě sáhněte po mase s vyšším obsahem tuku. Maso přitom nemusí být vyloženě prorostlé či tlusté, mělo by být ale protkané tenkými žilkami tuku. Obzvlášť chutný steak připravíte z roštěnce, oponky nebo květové špičky. Jedná se totiž o části masa, které mají tukové krytí nebo jsou dostatečně prorostlé zevnitř.

Stejně jako tuk i kost dodává masu intenzivnější chuť. Typickým příkladem jsou oblíbené kusy masa jako oponka, která se nachází u žebra, nebo vysoký roštěnec, který je v blízkosti páteře. Pokud je to tedy možné, grilujte maso i s kostí. Nezapomeňte ho ale u kosti mírně naříznout, aby se steak propekl rovnoměrně.

Jak připravit maso před grilováním?

Šéfkuchaři se shodují, že skutečně kvalitní maso stačí dochutit solí a čerstvě mletým pepřem. Než se ale pustíte do dochucování, nechte maso chvíli odpočinout při pokojové teplotě neboli natemperovat. Pokud byste ho ihned umístili na gril, dostalo by teplotní šok, bílkovina uvnitř by se srazila a drahocenná šťáva vytekla.

Šéfkuchaři doporučují klasický gril na uhlí

Nejen na druhu masa, ale také na grilu záleží, jak si na výsledném pokrmu pochutnáte. Ačkoliv grilovat jistě můžete i na plynovém grilu, podle většiny šéfkuchařů maso chutná nejlépe, pokud ho připravíte na skutečném ohni. Klasický gril na uhlí vám zároveň dává na výběr, zda budete maso grilovat na roštu nebo na kameni, kde se peče ve svém vlastním tuku.

Stále váháte, který gril si pořídit? Recenzenti na Heurece se shodují, že gril Weber splnil veškerá jejich očekávání. Vyzkoušejte ho i vy!

Jak obsluhovat gril?

Při otáčení masa na grilu používejte kleště nebo pinzetu. V žádném případě do masa nepíchejte vidličkou, jinak z něj vyteče veškerá šťáva. Jestliže se steak přichytí k roštu, nepanikařte a nesnažte se ho odtrhnout. Až bude maso dostatečně propečené, samo se uvolní.

Používáte-li zaklápěcí gril, vyvarujte se jeho častého otevírání a kontrolování masa. Při každém otevření grilu se totiž uvnitř sníží teplota, čímž se prodlužuje doba grilování a hrozí, že se maso propeče nerovnoměrně. V ideálním případě můžete délku grilování a teplotu uvnitř grilu sledovat díky zabudovanému časovači a teploměru na víku, což umožňuje například právě gril Weber.

Jak na správné propečení?

Abyste dosáhli křehkého a šťavnatého steaku, doporučuje se při grilování střídat teploty. Maso nejprve položte na rozpálený rošt nebo kámen, aby se zatáhlo a všechna šťáva zůstala uvnitř. Během grilování pak teplotu postupně snižujte – maso se stihne propéct celé a krásně změkne.

 

A jak poznáte, že je steak ugrilovaný tak akorát? Míru propečení zjistíte jednoduše prstem – méně propečené maso je měkčí a neklade odpor, zatímco propečenější kousek je tvrdší. A nezapomeňte, že než se pustíte do hodování, je vhodné nechat maso chvíli odležet, aby se jeho chuť zvýraznila.

Přesvědčte se, že nejlepší gril nemusí být ten nejdražší. Pro jeho výběr můžete využít srovnávací portál Heureka.